Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Většina stále terorismus vůbec nechápe

Terorismus není žádná specifická ideologie, terorismus je jen specifická metoda boje, používaná v asymentrické válce či boji, kdy proti sobě stojí dvě strany, z nichž jedna je mnohem silnější než druhá.

Terorismus je metoda, nic více, nic méně. Moderní terorismus má své kořeny v Rusku 19. století, kdy tamní populisté a anarchisté používali tzv. excitační teror. Ten spočíval v cíleném zabíjení nejvíce nenáviděných představitelů carského režimu a jeho cílem bylo dodat masám odhodlání k lidovému povstání.

Ačkoliv byla období, kdy atentátů na carské úředníky, mnohdy i velmi vysoce postavené, bylo i několik týdně, k žádnému povstání to nevedlo. Tento tzv. individuální teror postupně vymizel.

Teprve 20. století přineslo formu terorismu, která zasáhla i civilní obyvatelstvo. Od individuálního teroru se lišil zásadně v tom, že se nezaměřoval na "viníky a spoluviníky," ale na náhodné oběti. Jeho cílem nebylo zabít co nejvíce lidí, teroristy považovaných za viníky stavu, proti němuž bojují, ale vyvolat reakci příslušných režimů a společností.

S růstem tehdy nových masových medií vždy každá další vlna terorismu měnila svůj charakter. A zejména v 70. letech došlo k přelomu v tom, že teroristické akce začaly být pojímány spektakulárně, aby vzbudily maximální zájem médií.

Opět šlo o vyvolání reakce veřejnosti a státního aparátu, ale navíc šlo i zviditelnění nějaké kauzy, nějaké otázky, o jejíž řešení teroristé usilovali.

Dnes se slovo terorista a terorismus užívá dost ledabyle, teroristé se házejí do jednoho pytle, za teroristy jsou označováni prakticky všichni více či méně ozbrojení nepřátelé. Dělají to tak Američané, Izraelci, Rusové i Asad. Prostě téměř všichni.

V jednom pytli se ocitají nejen výše zmínění, ale celé spektrum naprosto odlišných hnutí s naprosto odlišnými cíli. Mezi teroristy tak najdeme lidi, jako třeba zakladatele státu Izrael Bena Guriona a vedle něj dlouholetého palestinského vůdce Jásira Arafata. Najdeme zde zrovna tak italské Rudé Brigády, české atentátníky na Heydricha, stejně jako irské či baskické nacionalisty. A v neposlední řadě v současné době všechny možné islámské a islamistické skupiny, ale i mezi nimi jsou velmi ostré rozdíly.

Když dáte do jednoho šuplíku libanonský Hizbaláh či palestinský Hamás s Al Kajdou či Daeš (IS), musíte v tom mít nutně naprostý hokej, jak se lidově říká. K tomu vede používání výrazu terorista jakožto morální nálepky, či nadávky.

Daeš, neboli Islámský stát, představuje terorismus poněkud jiného typu, je to terorismus éry twitteru, facebooku a youtubu. Liší se dost zásadně i od Al Kajdá.

Když Al Kajdá přišla s konceptem spektakulárních teroristických akcí s velkým počtem civilních obětí, bylo to do velké míry na základě "afghánské" strategie. Ve studené válce bylo strategií některých amerických zahraničně politických expertů vtáhnout Sovětský svaz do války v Afghánistánu, aby si zažil svůj Vietnam.

Tehdejší prosovětské vedení Afghánistánu bylo sice na afghánské poměry velmi progresivní (ve vztahu k modernitě, právům žen, apod.), ale za to silně nekompetentní, což vytvořilo vhodné podmínky pro rebelii konzervativních náboženských sil a kmenových vůdců. Prezident Reagan tehdy označil tyto rebely za bojovníky za svobodu ("freedom fighters") a ti získali na jedné straně americkou asistenci v podobě zbraní a výcviku a dodávku zahraničních bojovníků - islamistů, jejichž rekrutování a přísun byl organizován ze Saúdské Arábie.

Sovětský svaz si nakonec svůj Vietnam opravdu zažil a "Arabové," jak byly zahraniční džihádističtí bojovníci označováni Afghánci, si z toho vzali jednoduché ponaučení, že dokáží vojensky porazit světovou velmoc.

Přítomnost amerických vojsk v Saúdské Arábii po první Válce v zálivu však vnímali tito džihádisté jednoznačně jako přítomnost "křižáků" na svaté půdě. Spektakulární útoky z 11. září měly jasný cíl vyvolat válečnou reakci Spojených států a západu a uštědřit jim jejich "Afghánistán."

A měli štěstí v tom, že v Bílém domě tehdy seděli Bush s Cheneym, čili hlupák se zločincem, obklopeni neokonzervativní klikou toužící po válečném dobrodružství, v některých případech dokonce s náboženskou motivací.

Zatímco afghánské tažení ještě bylo možno jakž takž ospravedlnit potřebou odstranit od moci Taliban, který poskytoval útočiště Al Kajdě, irácké tažení byla ještě mnohem větší katastrofa. Irák v té době čelil přes 10 let trvajícím sankcím, které irácký lid zdeptal a přisuzuje se jim až milion lidských obětí - lidí, kteří zemřeli na hlad, nedostatek léků, apod.

Už sankce byly zločinem proti lidskosti, válka to všechno ještě postavila na úplně jinou úroveň - země byla zcela rozvrácena a chování západních okupačních vojsk, včetně rozsáhlého mučení vězňů třeba jen podezřelých ze sympatií k odpůrcům okupace, masové porušování všech mezinárodních ujednání včetně Ženevských konvencí, vedlo k radikalizaci.

Tato radikalizace se stala světovým fenoménem, zasáhla muslimy celého světa. Bohužel, v případě tak strašných zločinů na souvěrcích se nedalo čekat nic jiného. K tomu dlouholetá podpora Západu (a v některých případech i Východu) krutým diktátorům v arabském a muslimském světě vše ještě prohloubila.

Z iráckého pekla vzešla Al Kajdá v Iráku, která se postupně radikalizovala a měnila svoji ideologii. Nakonec se odtrhla od Al Kajdy a vytvořila tzv. Islámský stát v Iráku a Levantě (či Sýrii) se vznikem dalšího bojiště v Sýrii.

ISIL/ISIS/IS, správně nazývaná Daeš, přišla s jinou ideologií v tom smyslu, že konec světa je iminentní (bezprostřední), čili může přijít každou chvíli, válka se sice vede primárně v Iráku a v Sýrii, ale ve své podstatě je globální, je to apokylaptická válka dobra a zla, na jejímž konci se zjeví Ježíš (nikoliv Kristus, ale prorok) na východním předměstí Damašku a přinese spolu s ostatními oživlými proroky tisíc let míru a spravedlnosti.

Do této války chtějí aktivisté Islámského státu vtáhnout celý svět, chtějí vytvořit "očistný" chaos po celém světě. Je to obrovská hrozba světu a lidské civilizaci.

O to větší hrozbu představuje právě proto, že je velmi těžké ji pochopit. Situaci je svým způsobem paralelní s nástupem fašismu v tom smyslu, že v té době také málokdo chápal, co fašismus je a co od něj čekat, až se ukázalo, že se jedná o globální hrozbu lidské kultuře a civilizaci.

Co tedy Daeš od poslední série útoků v posledních dnech, od Paříže po Bagdád, očekává?

Očekává vcelku jednoduchou věc, resp. několik věcí. V první řadě čeká vojenskou reakci všech postižených zemí a jejich spojenců. Spektrum útoků ukazuje, že chce zapojit, jak země Evropské unie a Spojené státy, tak také Írán, Turecko a Rusko. Chce, aby tyto globální a regionální mocnosti, mezi nimiž jsou značné tenze, vstoupily do bojů a v ideálním případě se v těchto bojích "srazily" navzájem - jaderná válka mezi mocnostmi by byla pro IS úplně nejlepším řešením. To by přišel tisíciletý kalifát prakticky okamžitě.

Chtějí také, aby v Evropě došlo k masovým pogromům na muslimy a následné násilné reakci evropských muslimů na násilí "slušných lidí a křesťanů" v Evropě. Chtějí, aby evropské populace zažívaly dennodenní strach a nejistotu, co bude dál.

Chtějí, aby se na jedné straně zintenzivnila uprchlická krize v sousedních zemích Sýrie, stejně jako jejich proud do Evropy. Zároveň doufají v co nejhorší zacházení s uprchlíky v Evropě - tak, aby uprchlíci a lidé s nimi sympatizující reagovali násilně, což by vyvolalo další chaos a násilí. (Jako kdyby pro některé země nebylo obtížné zvládnout poměrně velký příval uprchlíků za krátkou dobu logisticky už nyní za relativního klidu.)

Pokud se po pařížských útocích objevila hesla, že nešlo o "islámský teror" a že "teror nemá náboženství" a argumenty proti spojování těchto zrůdných činů s uprchlíky, imigranty či komunitami s kořeny v muslimských zemích, není to projev lásky k islámu, "sluníčkářství", "pseudohumanismu", ale projev pochopení vzniklé situace, ať už vědomého či intuitivního.

Ostatně Francouzi si toto uvědomují mnohem více než Češi a prokazují tím mnohem větší politický rozhled a zkušenost než my Češi.

Na několika místech se objevily malé skupinky francouzských fašistů volajících po vyhoštění muslimů z Francie. Ve všech případech narazili. Běžní francouzští občané je doslova vyhnali z veřejných shromáždění, která se po celé Francii přes vládní zákaz konají.

Jejich čeští příznivci se okamžitě uchylují k Marie Le Penové a citují její reakci na útoky. Jenže dokonce i tuto ultrapravicovou političku musejí citovat nepřesně, aby dosáhli požadovaného vzkazu.

Ačkoliv politická strana, v jejímž čele Le Penová stojí, má fašistické kořeny, za jejího předsednictví se docela výrazně posunula k mainstreamové politice. Antisemitismus, ani islamofóbii už nehlásá. Ostatně chce i hlasy 6 milionů francouzských muslimů. Takže čeští fašisté vykládají její slova o zákazu islamistických organizací (tedy radikálních politických skupin) jako požadavek na zákaz islámu.

Ostatně podobně si snaží přisvojit jako vzor i ruského prezidenta Putina jako bojovníka proti multikulti - prezidenta, který stojí včele multikulturní země, který sídlí v jedné z nejmultikulturnějších metropolí Evropy, a který nedávno osobně otevíral velkou moskevskou mešitu, který se opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že Rusko stojí na morálních základech velkých monoteistických náboženství, zejména pravoslaví a islámu. Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale vykreslování Putina jako bojovníka proti multikulturalismu či islámu je prachsprostý podvod.

Nejpozději s pařížskými útoky přišel čas na to, aby česká společnost konečně překonala intelektuální lenost přemýšlet do hloubky o zásadních politických otázkách dneška.

Je opravdu nejvyšší čas začít se vzdělávat, zjišťovat si informace z ověřených a seriozních zdrojů, nepropadat "jednoduchým" vysvětlením od politických vychcánků typu Tomia Okamury. Prostě je dneska už životní nutností se v tom začít vyznat.

Nejde tu totiž o žádnou legraci, jde tu o zásadní věci úzce spojené s budoucností nás a našich dětí. Vysmívání se snahám o racionální uchopení současné situace a přiměřené reakce na ni jako "sluníčkářství" či (ještě "lépe") goebelsovským pojmem pseudohumanismus je opravdu cesta do pekel.

Bez návratu k lidství a lidskému rozumu se totiž snadno můžeme zřítit jako společnost do pořádné propasti.

Autor: Pavel Šanda | pondělí 16.11.2015 13:03 | karma článku: 38,87 | přečteno: 11306x
  • Další články autora

Pavel Šanda

Marine Le Penová vděčí za postup do druhého kola sektářství levice

Přes propad Socialistické strany v důsledku nesplněných slibů prezidenta Hollanda byla levice nejsilnějším volebním blokem. Přesto nemá v druhém kole prezidentských voleb ve Francii žádného kandidáta.

24.4.2017 v 11:02 | Karma: 11,91 | Přečteno: 820x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Proč Radek Banga neměl dostat cenu?

Cenu Františka Kriegla udělovanou Nadací Charty 77 tento rok získá zpěvák a hudebník Radek Banga za odvážný občanský postoj, kdy protestoval proti ocenění skupiny Ortel při vyhlašování cen Zlatý slavík.

11.4.2017 v 9:41 | Karma: 35,00 | Přečteno: 9118x | Politika

Pavel Šanda

Jak si Václav Klaus mladší naběhl na vidle matematické logiky

Nebyl by to Václav Klaus mladší, kdyby se nerozhodl zasáhnout do debaty ohledně role ženy ve společnosti, tentokrát v souvislosti s říkankou Jiřího Žáčka v učebnici pro druhou třídu základní školy.

27.1.2017 v 11:38 | Karma: 25,77 | Přečteno: 2838x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Jak se Miloslav Ludvík mýlí ve své kritice Prague Pride

Dva dny před každoročním pochodem homosexuálů a s nimi sympatizující veřejnosti se můj stranický kolega Miloslav Ludvík pustil do kritiky Prague Pride.

12.8.2016 v 10:37 | Karma: 17,97 | Přečteno: 1376x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Evropská unie po Brexitu: Překážky pro reformu EU

Debaty kolem Brexitu mě donutili k zamyšlení se nad Evropou a Evropskou unií a dát na stůl pár možná ne zcela utříděných myšlenek, ale myšlenek, které podle mě málo zaznívají.

28.6.2016 v 15:14 | Karma: 17,07 | Přečteno: 535x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Největší fraška v dějinách referend

Ačkoliv se Velká Británie těší pověsti civilizované země s vysoce rozvinutou demokratickou tradicí a politickou kulturou, předvedla Velká Británie v posledních týdnech něco na úrvoni absurdního divadla.

27.6.2016 v 14:09 | Karma: 40,39 | Přečteno: 13296x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Kdo nás to vlastně osvobodil?

Brněnská učitelka Petra Štěpánová spustila svým vystoupením v televizním pořadu „Máte slovo“ horečnaté diskuse nad tím, kdo nás (a Evropu) osvobodil od nacismu. Jak symptomatické pro naši společnost

29.2.2016 v 9:40 | Karma: 30,99 | Přečteno: 2685x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Kritika islámu u nás není možná a 3 miliony britských muslimů

Nedávno jsem se setkal s názorem, že na Západě není možná kritika islámu z důvodů politické korektnosti. Jenže kritika islámu není možná spíše u nás než na Západě.

9.2.2016 v 10:22 | Karma: 18,04 | Přečteno: 1749x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Zveřejnění výkupného za Hanču a Tonču ohrožuje všechny české občany v zahraničí

Transparentnost je dobrá věc, ale některé věci je nutné udržet v tajnosti. Takovým případem je také informace o tom, že Česká republika zaplatila za dvě ženy unesené v Pakistánu výkupné, o jeho výši nemluvě.

9.2.2016 v 9:18 | Karma: 16,37 | Přečteno: 541x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Clintonové Pyrrhovo vítězství aneb "Je to lhářka!"

Hillary Clintonová vyhlásila své vítězství v primárních volbách v Iowě, přesně řečeno kaukusech, ještě před spočtením všech delegátů. A to se jí vrátí.

3.2.2016 v 21:21 | Karma: 24,04 | Přečteno: 853x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Vláda zase upřednostnila uprchlíky před našimi lidmi

V pátek 29. ledna se v médiích objevila zpráva, že vláda připravuje výuku češtiny, seznamování s kulturou a demokracií pro uprchlíky, kteří přijdou do České republiky.

31.1.2016 v 11:59 | Karma: 30,73 | Přečteno: 1664x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Hackerské útoky neonacistů ukazují, že Sobotka stojí na správné straně barikády

Už nějakou dobu se diskutuje o e-mailech, které zveřejňují neonacisté, kterým se podařilo vniknout do soukromé emailové schránky premiéra Sobotky.

24.1.2016 v 14:36 | Karma: 15,40 | Přečteno: 908x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Útoky Hillary Clintonové proti jejímu demokratickému rivalovi Sandersovi působí zoufale

Hillary Clintonové začíná téct v kampani na prezidenta do bot. Její útoky však velká část demokratů vnímá jako nečestné a zoufalé.

15.1.2016 v 10:55 | Karma: 18,77 | Přečteno: 385x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Americká revoluce 2016? Levičáci, je čas zakoupit americkou vlajku!

Každý skalní příznivce levice má poslední necelé tři týdny na to, aby zakoupil americkou vlajku. Tentokrát ale nepůjde o její demonstrativní pálení. Bude se vyvěšovat.

13.1.2016 v 13:04 | Karma: 24,20 | Přečteno: 1227x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

My Češi se děláme horšími, než jsme

Občas má člověk potřebu se s ostatními podělit nejen o své znalosti či analýzy, ale i o své dojmy. O jeden takový dojem, který jsem nabyl v posledních měsících, bych se rád podělil. Souvisí s reakcí naší veřejnosti na uprchlíky.

6.1.2016 v 11:13 | Karma: 11,31 | Přečteno: 804x | Diskuse| Společnost

Pavel Šanda

Střízlivý pohled na Václava Havla

Čtyřleté výročí úmrtí Václava Havla vybudilo jeho obdivovatele i jeho odpůrce k jeho oslavování či zatracování. Neshodnu se ani s jednou z těchto skupin a chci se o to trochu podělit.

18.12.2015 v 16:40 | Karma: 27,15 | Přečteno: 2096x | Diskuse| Společnost

Pavel Šanda

Protiuprchlickým fanatikům se nelze nikdy zavděčit

Protiuprchličtí aktivisté se neustále tváří, že chtějí řešit problémy spojené s uprchlickou krizí. Vše ale nasvědčuje pravému opaku.

15.12.2015 v 13:08 | Karma: 21,26 | Přečteno: 1837x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

O strašné politické naivitě některých sociálních demokratů

V souvislosti s debatami kolem uprchlické krize se ve vší nahotě odhalila až šokující absence politického vzdělání u nemalého počtu sociálních demokratů.

13.12.2015 v 13:23 | Karma: 20,18 | Přečteno: 2186x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Adventní výzva, aneb jak se výzva nedělá

Adventní výzva se mi dostala do rukou dnes. První odstavce mi mluvily z duše, než jsem narazil na jeden odstavec, který mě zarazil a dal mi vzpomenout na osudová 30. léta v Německu.

3.12.2015 v 13:46 | Karma: 13,02 | Přečteno: 1172x | Diskuse| Politika

Pavel Šanda

Kauza Asad: Bude součástí nového režimu?

V českých debatách, v nichž si hlavně jdou vzájemně po krku amerikanofobové s rusofoby, zcela zapadá podstata současného vývoje kolem Sýrie. Další kolo hádek, kdo je "říše světového zla," odstartoval rozhovor s Asadem.

3.12.2015 v 12:02 | Karma: 18,43 | Přečteno: 572x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2469x
jsem člověk, kterému záleží na tom, v jakém světě žije... politické názory mám vyhraněně levicové, jsem odpůrcem konspiračních teorií, zdravého selského rozumu (mimo oblast drobné zemědělské výroby), nekritického přijímání cizích myšlenek a prezentování ošuntěle omletých klišé jakožto originálních vlastních názorů

Seznam rubrik