Americká revoluce 2016? Levičáci, je čas zakoupit americkou vlajku!

13. 01. 2016 13:04:30
Každý skalní příznivce levice má poslední necelé tři týdny na to, aby zakoupil americkou vlajku. Tentokrát ale nepůjde o její demonstrativní pálení. Bude se vyvěšovat.

Už začátek příštího měsíce bude ve Spojených státech ve znamení prvních primárek, ve kterých budou dvě hlavní politické strany vybírat svého kandidáta pro podzimní prezidentské volby. Česká média zatím dění v USA prakticky nevěnují žádnou zásadní pozornost. Zřejmě očekávají, že to bude jako vždycky. Jenže dost možná nebude.

Zatímco pravicový establishment je zděšen z nástupu Donalda Trump a jeho kampaně kombinující přehlídku výstupů postmoderně kombinujících komedii s prvky fašismu, na levici se děje něco ještě mnohem zajímavějšího.

Hillary Clinton, kterou už mnohá média vyhlásila za budoucí první americkou prezidentku někdy vloni na jaře či v létě, čelí pro profesionální komentátory naprosto překvapivé výzvě v podobě "demokratického socialisty" Bernieho Sanderse.

Ten vloni na jaře zahájil kampaň s podporou kolem 3-4 % pravděpodobných demokratických voličů podle tehdejších průzkumů. Od té chvíle ale jeho hvězda začala stoupat.

Na podzim už začal Hillary Clinton dotahovat v rozhodujících státech jako New Hampshire a dokonce i ve státě Iowa. Vermont, který reprezentuje v senátu, ho miluje už dvě desetiletí, tam se o nic nehraje.

Se začátkem roku 2016 začaly přicházet nová čísla z různých předvolebních průzkumů. Drtivá většina z nich ukázala vedení Berniho Sanderse v New Hampshire a vyrovnané výsledky nebo jeho vedení v Iowě.

Ještě před Vánoci se Hillary Clinton mohla utěšovat, že i když ztratí New Hampshire a Iowu, stále má velké vedení kolem 20 % celostátně. I to se ale změnilo. V posledním výzkumu stáhl Sanders náskok Clintonové na pouhá 4 %, čili na hranici statistické chyby.

A trend je jasný. Clintonová ztrácí a její kampaní začíná prostupovat panika. Pro Hillary je to jak flashback z roku 2008, kdy se stejným počátečním vedením nakonec podlehla v té době téměř neznámému černošskému senátoru s hodně nezvyklým jménem.

Bernieho Sanderse profesionální komentátoři od začátku odepisovali. A když vyhlásil, že nebude přijímat sponzorství bank a velkých korporací skrze tzv. SuperPACs, nikdo z nich v jeho šance nevěřil, protože v americké politice "money talks."

Jak se to ale vůbec stalo?

Bernie Sanders dal především dohromady širokou progresivní koalici mnoha různých organizací a skupin - odborové organizace či monotématické kampaně, vzdělávací organizace, organizace bojující proti chudobě, proti vlivu velkých peněz v politice, studentské skupiny, apod. Získal podporu řady progresivních organizací jako Strana rodin pracujících či MoveOn.org.

Dal dohromady organizační tým lidí, kteří mají zkušenosti s rozličnými kampaněmi, jak říkají Američané "grassroots" čili od úrovně běžných občanů organizovaných zdola.

Od počátku kampaně prakticky ovládli internet. Twitter, facebook, youtube, tumblr ... kampaň dobývala jednu sociální síť za druhou. Nová média se nadchla pro Bernieho Sanderse. Youtube kanály jako David Pakman Show, The Young Turks, Thom Hartmann či Ed Shultz se stovkami tisíc sledujících chrlily zprávy, zprávičky a komentáře o Bernieho kampani, o jeho politice a o jeho krocích.

Mezitím ho všechny hlavní televize od CNN přes NBC po CBS prakticky ignorovaly s drobnou výjimkou MSNBC, ale i ta dávala mnohem větší prostor Hillary Clintonové. Nyní už ho ale ignorovat nemohou. Ztratily by poslední zbytky důvěryhodnosti.

Zatímco Hillary Clintonová má jen na získávání financí tým 30 lidí, Bernie Sanders na tuto činnost nemá v týmu zaměstnaného ani jednoho člověka. Veškeré peníze na kampaň získává skrze internet přes masové sbírky. Už v prosinci překonal rekord v počtu individuálních finančních příspěvků, který držela Obamova kampaň z roku 2008. Příspěvků přišlo přes 2 miliony. Lidé posílají v průměru kolem 30 dolarů - ostrý kontrast se sponzorskými večeřemi Hillary Clintonové, kam vstupenka stojí 5 000 dolarů, částka, kterou si většina Američanů absolutně nemůže dovolit zaplatit.

Wall Street versus Main Street

Obrovský apel Bernieho Sanderse a jeho překvapivost spočívá v tom, že političtí komentátoři zcela zaspali za vývojem nálad v americké společnosti.

Krize z let 2007-2008, kdy miliony lidí přišly o domovy, o živobytí, narostly studentské dluhy i chudoba, zatímco velkým bankám, které krizi zapříčinily, se dostalo od daňových poplatníků vykoupení v řádu bilionů dolarů, rozbila ideologickou dominanci kapitalismu.

Americký sen je pro drtivou většinu lidí nedosažitelný bez ohledu na jejich schopnosti a píli. Největším zdrojem vysokého sociálního statusu se ukázalo být jediné - být potomkem velmi bohatých lidí.

Většina Američanů považuje jak současný ekonomický systém, tak politický proces za "zfixlovaný" ve prospěch oligarchů. Příjmová nerovnost dosáhla hodnot z 20. let minulého století. Mzdy nevrostly 40 let. Pověstná americká střední třída byla zničena.

A miliony lidí nyní požadují příslib amerického snu "za tvrdou práci slušný život" pro sebe a sobě rovné.

Sandersova kampaň přesně na toto apeluje a dodává lidem opravdovou naději na změnu.

Moderátor televizní debaty demokratických kandidátů se ptá: "Budou Vás mít šéfové korporací rádi jako prezidenta?

Hillary Clinton odpovídá: "Chci, aby mě měl každý rád."

A Bernie Sanders?

"Ne, nebudou mě mít rádi a Wall Street ještě méně."

Nastává frenetický aplaus a bojovné výkřiky z obecenstva.

Bernieho zbožňují hlavně mladí lidé. Zcela dominuje americkým univerzitám, ale také středoškolská mládež se naprosto identifikuje se senátorem za Vermont, kterému letos bude 75 let.

Studenti a mladí lidé obecně také tvoří velkou část Bernieho armády dobrovolníků, která se počítá na stovky tisíc. Ti chodí od dveří ke dveřím a přesvědčují voliče, aby dali svůj hlas Berniemu, nikoliv skrze drahé televizní spoty, ale osobně. To samé dělají po telefonu, přes sociální sítě, organizují stovky mítinků, setkání, koncertů všech hudebních žánrů, různých happeningů.

Je to kampaň, která nemá v moderní americké historii obdoby.

Jenže díky tomu, že Bernieho kampaň dokázala vybrat jen o 4 miliony méně než kampaň Hillary a utrácí mnohem méně peněz, protože hodně práce odvedou právě dobrovolníci - nemluvě o tom, že Bernie létá běžnými levnými leteckými spoji - zbývají peníze i na televizní spoty. A těch má nyní Bernie v Iowě a New Hampshire více než Hillary.

Úplně odlišný přístup je vidět na všem. Jedna paní ve vyšším středním věku to popisuje ve svém videu na youtubu: "Volali mi z Bernieho kampaně, zda bych mohla ubytovat jejich tým, který přijede do mého města na určitou dobu." Ne, Bernieho lidé nebydlí po drahých hotelích, je to lidová kampaň.

A dále už jen nadšeně popisuje své zážitky z pobytu týmu u ní doma a nadšení z toho, že mohla být nápomocna.

V jiném videu na youtubu popisuje zhruba tak desetileté dítě, jak se rozhodlo poslat peníze, které dostalo pod stromeček, na Bernieho kampaň. Pro toto dítě je Bernieho volební vítězství jedinou možností, jak moci studovat vysokou školu, až vyroste. Bernie zruší školné na všech veřejných vysokých školách. Zaplatí se to ze zdanění finančních spekulací na Wall Street. Malé zdanění v řádu desetin procenta přinese federálnímu rozpočtu miliardy dolarů ročně.

Volitelnost a nevolitelnost: Clintonová vrací úder, ale marně

Hillary Clintonová cítí, že má problém, a tak přechází do útoku. Uznává, že "všichni máme rádi Bernieho," aby pokračovala o tom, jak ona je ten, kdo porazí republikánské protivníky. Věc, které se řadoví demokraté obávají nejvíce, je vítězství některého z krajně pravicových republikánských kandidátů.

Jenže hned další den přicházejí nové výzkumy, jak si proti sobě stojí různí kandidáti obou stran. A přichází šok. Bernie ve výzkumech poráží všechny republikánské kandidáty s výrazně větším náskokem než Hillary. Nejvíce je to vidět u vedoucích republikánských kandidátů - Trumpa a křesťanského fanatika z Tea Party Teda Cruze.

"Jestli chcete mít jistotu, že se prezidentem nestane pravicový extrémista, jsem váš člověk," okamžitě reaguje Bernie Sanders za nadšených ovací jeho příznivců.

Něco, co ještě vloni v létě vypadalo jako progresivní sen, o kterém si americká levice může tak maximálně nechat zdát, se pomalu ale jistě dostává do světa reality. Bernie Sanders má opravdu reálnou šanci stát se demokratickým kandidátem na prezidenta Spojených států a ve volbách porazit svého republikánského rivala, ať jím bude kdokoliv.

Největší šance proti demokratům má Marco Rubio. Jenže to je kandidát establishmentu.

Aktivní základna republikánské strany, roky masírovaná Murdochovou ultrakonzervativní televizní stanicí Fox News, ale takového kandidáta zřejmě nepřijme za svého. Je nadšena kandidáty, jako jsou Trump či Cruz a předtím Ben Carson - těmi, kdo nejvíce papouškují kanonádu hlouposti, nevzdělanosti, předsudků a nesmyslů, které denně Fox News chrlí na své diváky.

Nechtějí tradičního republikána, chtějí někoho, kdo spíše připomíná fašistu.

Jestli se nakonec Bernie Sanders dostane do Bílého domu, se začne odhalovat na začátku února při primárkách v Iowě. Mluví pro něj hodně, zejména pak nadšení jeho příznivců a jejich ochota pro to hodně udělat.

V ten den už bude pro příznivce levice ve zbytku světa pozdě shánět americkou vlajku, protože by mohly být vyprodané.

Autor: Pavel Šanda | středa 13.1.2016 13:04 | karma článku: 24.20 | přečteno: 1227x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 155 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 199 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 28.65 | Přečteno: 605 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 527 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 471 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2469
jsem člověk, kterému záleží na tom, v jakém světě žije... politické názory mám vyhraněně levicové, jsem odpůrcem konspiračních teorií, zdravého selského rozumu (mimo oblast drobné zemědělské výroby), nekritického přijímání cizích myšlenek a prezentování ošuntěle omletých klišé jakožto originálních vlastních názorů

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...